LEO3
LEO4

How long are u vegan?

I have been vegetarian for years thinking I do something very ethical by not eating meat, but I was far from what I believed to be ethical. Only since becoming vegan I can say that l I live ethically, ecologically and healthy. And I am vegan way to short, little over a year now.

 

Do you give your son meat?

 

No. Little L is vegan just as we are. I was vegan through my pregnancy and I had very good blood test, zero problems with iron as women usually have during that time. I believe that I am eating much more healthy than I was ever before, giving my body everything that is necessary in a best possible way. Please don’t ask me about proteins in vegan diet…give me a break :).
Leo is and will be raised vegan, if he once decides to eat meat I will not throw him out of our house of course :).   But I hope to raise him in a way that he will respect life of other beings and this planet.

 

Do you take any supplements?

I do take B12, and I give B12 to Little L. There are possibilities to get B 12 even in vegan diet, but I prefer to supplement. Even though requirements for B12 are very low they are essential. There is a lot of fortified vegan foods on the market that contain B12  but to make sure I give Little L B12 in spray – I use this one, and I take B12 pills.

 

Do you wear leather?

 

Yes I do. I have a lot of leather products that I owned before I decided to live vegan and don’t want to throw them away because that would mean I have to replace them with new things and would not be very ecological. But I am not buying anything new made of leather.

 

What kind of cosmetics do you use when?

 

Of course I use vegan cosmetics. At home all our products are not tested on animals and are vegan. It took a lot of trying but I finally found brand that suits me the best and I stick to it.
I buy all my cosmetics online here.  And this is not a payed ad but their cocoa kona coffee body scrub is just heaven.
I also use their make up apart from mascara. I don’t use colour on my hair and go to vegan hairdressers. At least I was going in Vienna. In Warsaw I don’t know about any. And there is also cruelty free razors out there for example from PRESERVE so it really is not difficult to go cruelty free.

 

Is Mr.T pure race?

 

Hell NO. Mr.T is a mix of Jack russel terrier and who knows what. I don’t support breeders and buying animals. We like to give animals chance for a life in our family, that is why I support shelters and would only take dog from shelter.

 

How old is Mr.T?

 

He is 10 years young :)

 

Where does the second dog on your photos come from?

 

That is Ali,my sister’s dog. He was taken from shelter for animals and is with us for 4 years now.

 

Where is the wallpaper in Little L’s room from?

 

I bought it couple of years ago in this shop.

 

Who is the author of painting over your bed?

Alex Pawlik. 

—————————————————————————————————————————————————-

 

Od ilu lat jesteś weganką?

Byłam wegetarianką przez wiele lat, ponieważ uważałam, że nie jedząc mięsa robię coś moralnego, ale tak naprawdę byłam od tego bardzo daleko. Dopiero po tym, jak zostałam weganką mogę powiedzieć, że żyję etycznie, ekologicznie i zdrowo. Jestem weganką jeszcze za krótko, niewiele ponad rok. 

 


Czy gotujesz mięso swojemu synowi?


Nie. Mały L. jest weganinem tak, jak my. Odżywiałam się zgodnie z dietą wegańską podczas ciąży i miałam bardzo dobre wyniki krwi, żadnych problemów z żelazem, jak bywa w wypadku innych kobiet. Wierzę w to, że jem o wiele zdrowiej, niż wcześniej, dostarczam mojemu ciału to, czego potrzebuje, a do tego w najlepszej postaci. Proszę, nie pytajcie mnie o proteiny w diecie wegańskiej… dajcie spokój 
Leo jest i będzie wychowywany zgodnie z dietą wegańską, ale jeśli kiedyś zdecyduje, że chce jeść mięso nie wyrzucę go oczywiście z domu  Mam jednak nadzieję, że wychowam go w taki sposób, że w przyszłości będzie odnosił się z szacunkiem do życia innych stworzeń i naszej planety. 


Czy bierzesz jakieś suplementy diety?


Biorę witaminę B12 i daje ją też Małemu L. Witamina B12 występuje w diecie wegańskiej, ale ja wolę brać suplementy. Mimo iż nie potrzebujemy dużej dawki, to jest ona niezbędna w naszej diecie. Na rynku można znaleźć wiele produktów wegańskich wzbogaconych o witaminę B12, ale ja, dla pewności daję Małemu L. B12 w sprayu, a sama biorę tabletki. 

 


Czy nosisz rzeczy ze skóry?


Tak, noszę. Mam bardzo wiele przedmiotów, które kupiłam zanim zaczęłam żyć zgodnie z filozofią wegańską i nie chcę ich wyrzucać, ponieważ musiałbym kupić coś na ich miejsce, a to nie byłoby zbyt ekologiczne. Ale nie kupuję już wyrobów skórzanych. 

 


Jakich kosmetyków używasz i kiedy?


Oczywiście używam wegańskich kosmetyków. W naszym domu wszystkie kosmetyki są wegańskie i nietestowane na zwierzętach. Musiałam wypróbować wiele marek, ale w końcu znalazłam taką, która mi odpowiada i trzymam się jej. Kupuję wszystkie moje kosmetyki tutaj. I nie jest to opłacona reklama, ale ich cocoa kona coffee body scrub jest cudowny. 
Używam też kosmetyków do makijażu tej samej marki, z wyjątkiem tuszu do rzęs. Nie farbuję włosów i chodzę do wegańskich fryzjerów, a przynajmniej chodziłam w Wiedniu. W Warszawie jeszcze nie znalazłam wegańskiego salonu. Można kupić również maszynki do golenia firmy, która nie testuje swoich produktów na zwierzętach, PRESERVE, więc wcale nie jest trudno żyć według zasady „cruelty free”, używając wyłącznie produktów nietestowanych na zwierzętach.

 


Czy Pan T. jest czystej rasy psem?


O NIE! Pan T. jest mieszanką Jack Russel Terriera i kto wie czego. Nie popieram kupowania psów rasowych, ani zwierzą w ogóle. Chcemy dać zwierzętom szansę na nowe życie w naszej rodzinie, dlatego wspieram schroniska dla zwierząt i wzięłabym psa jedynie ze schroniska. Ile lat ma Pan. T?


Dopiero 10 

 


Skąd pochodzi drugi pies na twoich zdjęciach?


Nazywa się Ali, to pies mojej siostry. Został przygarnięty ze schroniska dla zwierząt i jest z nami od 4 lat. 

 


Skąd jest tapeta, która wisi w pokoju Małego L.?

Kupiłam ją kilka lat temu w tym sklepie

 


Kto jest autorem obrazu, który wisi nad waszym łóżkiem?


Alex Pawlik.